Rodzeństwo w drodze. Testujemy książki

– Mamo, a co zrobimy jak dzidziuś zbliży się do… nożyczek, noża, jeża, prądu, widelca, jaszczurki, monety, kreta, klocków? – pyta mnie ostatnio Córka. Niekiedy przynosi ze sobą lalkę dzidziusia i odgrywa wszystkie niepokojące ją sytuacje. To pytanie i ta zabawa powraca w kilkunastu mniej lub bardziej zaskakujących wariantach. We wszystkich oczywiście starsza siostra stawia czoło zagrożeniu, ale jak będzie w życiu?

Tak, szykujemy się na rodzeństwo. I naszym zwyczajem czytamy książki, które mają przygotować całą naszą trójkę do rewolucji, bo i my, i ona nie wiemy przecież jak będzie. Z pomocą literatury próbujemy zatem wyprzedzić emocje, które mogą się pojawić. Czytamy więc w tym temacie sporo, najczęściej pożyczamy, bo interesuje mnie pełne spectrum dziecięcych emocji, żeby jak najwięcej z dzieckiem przerozmawiać. To jest moje główne kryterium – emocje przeżywane z perspektywy dziecka. Czytamy z różnych perspektyw, to wiadomo. Ja lubię bohaterów nieidealnych, niespecjalnie grzecznych i nie przepadam za morałami. Ona chłonie, dopytuje się, powtarza. Myśli, jak to będzie. Ja też.

Oto rezultat naszych testów.

1) Zuzia i nowy dzidziuś, Evy Wenzel-Burger i Liane Schneider, wyd. Media Rodzina

mm_zuzia_i_nowy_dzidziusLubimy Zuzię, choć niejednakowo. Prawdę powiedziawszy, Córka lubi Zuzię bardziej niż ja. Niektóre książeczki z tej serii przypadły nam do gustu i pomogły przerozmawiać trudne tematy, część z nich, moim zdaniem, jest jednak zbyt dosłownie moralizatorska. To właśnie przypadek tej książeczki. Może to efekt głównej bohaterki, która jest dzieckiem idealnym? Może Zuzia sprawdza się w instruktażowych tematach, kiedy za jej pomocą można podpowiedzieć dziecku, co zrobić, gdy zgubi się w sklepie czy zaczepi ją nieznajomy? Tymczasem „Zuzia i nowy dzidziuś” niesie ze sobą dość uładzoną wizję pojawienia się rodzeństwa. Zuzia pewnego dnia odkrywa, że mamie urósł brzuch, bo je za dużo. Mama wyprowadza ją z błędu, to ciąża, nowy braciszek pojawi się wkrótce. Podekscytowana Zuzia zagląda do wózków na spacerze, chętnie dzieli się swoim pokojem, w którym odbywa się remont. Gdy mama jedzie do szpitala i wraca z braciszkiem, Zuzia cieszy się, ćwiczy na lalce, obserwuje pielęgnacyjne zabiegi rodziców na spacerach dumnie pcha wózek z braciszkiem. Kurtyna. Cukierkowo prawda? Nie do końca przemawia do mnie taki pozbawiony złych emocji obraz przełomowego skądinąd wydarzenia w życiu dziecka. Jagnie chyba też ta część podoba się umiarkowanie, czytamy kilkakrotnie i odnosimy do biblioteki. Tym samym nie przebija jej ulubionej aktualnie książki z serii, jak Zuzia gra w piłkę nożną.

2) Tupcio Chrupcio. Mam rodzeństwo, Eliza Piotrowska, wyd. Wilga

large_tupcio-chrupcio-mam-rodzenstwo-wilgaTupcio Chrupcio, mała myszka, to również bohater serii książeczek. Jest może trochę mniej idealny niż Zuzia, ale jego przygody również opatrzone są wyrazistym morałem, z czym ja mam pewien problem. Jagna darzy Tupcia umiarkowaną sympatią, miewa fale zainteresowania i wtedy sięgamy do jego przygód częściej, ale chyba generalnie mała myszka nie należy do ścisłej czołówki jej ulubieńców. W tej części Tupcio dowiaduje się, że będzie miał rodzeństwo, wybiera się nawet z mamą do lekarza na badania. Z niecierpliwością czeka na brata, snując wizje, jak będzie się z nim bawił w piłkę. Oto jednak rodzi się siostra, Tupcio przeżywa zawód i daje wyraz swojemu rozczarowaniu. Siostra pochłania uwagę rodziców i gości, którzy przynoszą jej dużo prezentów. Tupcio jest rozgoryczony i przygnębiony, finał przynosi jednak pozytywne rozwiązanie – Tupcio pozostaje bohaterem we własnym domu i odnajduje na nowo swoje miejsce w rodzinie. Polubiłam Tupcia za trudne emocje, które przy okazji lektury mogłyśmy z córką przegadać, ona zaś najwyraźniej zasugerowała się bohaterskim finałem książki i co chwilę prezentuje swoją odpowiedzialność w wyimaginowanych sytuacjach. Trochę mi tylko przeszkadza to cudowne zakończenie, przerastające możliwości małego dziecka, które przecież nie musi być bohaterem by być kochane

3) Basia i nowy braciszek, Zofia Stanecka, wyd. Egmont

75912071_basia-i-nowy-braciszek_0_240x320_FFFFFF_scl_1Moja sympatia do Basi jest szczególna. Niezła z niej łobuziara, a i rodzinę ma normalną, nieidealną. Jest nieugrzecznioną dziewczynką, narysowaną przy tym nieoczywistą kreską, co wyjątkowo w książkach dla dzieci cenię. Dla Córki jest wciąż bohaterką nową, nie do końca jeszcze rozpoznaną, bo wczytujemy się w nią od niedawna. Ja dbam o to, by w naszych pokaźnych bibliotecznych łupach zawsze znalazła się jedna z książek o Basi. Basia i nowy braciszek zaczyna się w momencie, w którym mama jest w szpitalu z małym bratem, a Basia nie może doczekać się, by ją odebrać. Gdy to wreszcie nadchodzi, wszyscy trochę gubią się w emocjach: tata z przejęcia gubi się w szpitalu, Basia chce się przytulić do mamy, ale jakoś nie potrafi. To zapowiedź zmian, bo odtąd wszystko jest inaczej. Zmieniają się rytuały rodziny, rodzice bezwiednie zachwycają się małymi paluszkami brata, a ona czuje się coraz bardziej rozgoryczona. Czuje, że traci mamę i na różne, nierzadko spektakularne sposoby manifestuje swoje rozgoryczenie. Przełamuje swoją niechęć do brata po jakimś czasie, podczas spaceru z tatą, tylko ona potrafi uspokoić maluszka – czuje się więc znowu ważna i potrzebna. Momentami jest to mocna lektura, i dla mnie, i dla dziecka. Córka wielokrotnie do niej wracała, wspominała, zastanawiała się nad postawą bohaterki. Ja doceniłam w niej bardzo mocno zarysowaną perspektywę dziecka, dla którego poukładany świat rodzinnych rytuałów wywraca się nagle do góry nogami.

Prześledziłam recepcję wyżej wymienionych książek i wygląda na to, że odbiegamy od średniej czytelniczej. Znalezione przeze mnie recenzje innych mam doceniają książki, które łagodniej przedstawiają emocje starszego dziecka. Choć i Basia ma swoich entuzjastów. Mimo że skłaniałabym się ku tych drugich i z przyjemnością dołączyłabym do fan clubu Basi, w książkach o pojawieniu się młodszego rodzeństwa szukam pełnego spectrum emocji: i tych dobrych: ekscytacji, opiekuńczości, oczekiwania; i tych trudnych: rozgoryczenia, przygnębienia, zazdrości. O walorach rozmowy o emocjach i płynącej z niej lekcji empatii nikogo przekonywać raczej już nie trzeba, nie tylko rozwija inteligencję emocjonalną dziecka, ale i stanowi podwaliny bliskościowego rodzicielstwa. I choć sama lubię teksty niewyidealizowane, niekoniecznie z morałem, ustawiające dziecko z jego wadami i zaletami  w centrum opowieści, w tym konkretnym temacie staram się czytać rzeczy różne, żeby dostarczyć córce różnych języków do opowiedzenia o rewolucji, której niebawem stanie się częścią. A ona? Ekscytuje się rolą starszej siostry, wiadomo, a jako czytelniczka chyba chętniej wraca do tych książeczek, które prezentują trudniejsze emocje, dłużej o nich myśli i więcej chce o nich rozmawiać.

Szukamy jednak dalej. Wciąż. Może macie jakieś pomysły?

Zdjęcia okładek: Zuzia i nowy dzidziuś, Tupcio Chrupcio. Mam rodzeństwo, Basia i nowy braciszek.

Na zdjęciu rozpoczynającym post mama w ciąży made by Córka.