Panna Intensywna i Kawaler Nieodkładalny, czyli co wyrasta z wymagających niemowląt

Niemowlęta powinny spać, jeść i wypróżniać się. A konkretniej: jeść mniej więcej przez kwadrans, po czym spać przez 3 godziny i budzić się radośnie kwiląc. Od czasu do czasu słyszę o takich dzieciach, znaczy się, że są, że gdzieś istnieją. Empirycznie jednak nigdy nie udało mi się tego sprawdzić, moje osobiste dzieci mają w nosie pewniki na temat niemowlęctwa i stawiają rzeczywistości większe wymagania.

Niemowlęctwo mojej córki upłynęło pod znakiem płytkiego snu, z którego potrafił ją wyrwać dźwięk otwieranej gdzieś w oddali lodówki czy odgłos kolczyków spadających na szafkę. Po czterdziestu minutach kołysania i dziesięciu minutach spania obudzona głośno GŁOŚNO manifestowała swoją obecność, obwieszczając wszem i wobec, że absolutnie ABSOLUTNIE nie może poczekać. Przyczyny intensywnego płaczu były trudne do ustalenia: chciała jeść, skoro najadła się nie tak dawno temu? było jej mokro?  – wszystkie te podstawowe hipotezy wydawały się chybotliwe i nieoczywiste, bo podstawowe potrzeby miała zaspokojone. Ewidentnie chciała czegoś więcej, a z czasem, gdy pierwszy niemowlęcy czas minął, okazało się, że intensywne i głośne przeżywanie rzeczywistości jest jej cechą dystynktywną. Choć niekoniecznie wadą – wyrosła z niej wrażliwa dziewczynka, która śpiewa, tańczy i NIEUSTANNIE rozmawia. Owszem, jest w niej skłonność do teatralnej przesady. Owszem, jest w niej żywotność, energia i ciekawość świata, która wymaga od rodzica nadążania za jej intensywnym charakterem.

Syn, trudno powiedzieć, co wyrośnie z syna – ten pierwszy czas wciąż dla nas trwa. Jedno jest pewne – póki co bardziej niż przeciętnie potrzebuje obecności mamy. Zdecydowanie potrafi się o nią głośno upomnieć, gdyby np mamie wydawało się, że jakimś cudem mogłaby być zbędna na krótki czas wzięcia prysznica czy przekąszenia szybkiego posiłku. Niezbędna i kropka. Syn jest zatem nieodkładalny, nie daje się oszukać żadnym zastępstwem i kwestię drzemek załatwia tylko w bardzo bezpośredniej bliskości. Słodkie to unieruchomienie, to fakt, małe ciałko, które tak ufnie się wtula, jest głęboko rozczulające. Ale fakt, że nie ma przebacz dla podstawowych potrzeb jest, co by tu nie mówić, trudny. Poddaję się temu stanowi jednak, kierując się maksymą whatever works i szukam optymalnych rozwiązań dla mojego dziecka.

Tak, miałam przeczucie, prosząc bliską koleżankę  (dzięki Natalia!) o to, by z warszawskich targów książki przywiozła mi Księgę wymagającego dziecka, Marthy i Williama Searsów. Ich własne High Need Baby, czwarta córka Hayden, jest dobrze znana nie tylko czytelnikom tej książki, ale i rodzicom praktykującym rodzicielstwo bliskości, bo wielokrotnie służyła im jako przykład rodzicielskiego wyzwania. Wymagające dziecko to wyzwanie nie lada – opieka nad nim to przekraczanie granic zmęczenia i dezorientacji. I, co by nie ukrywać, to nieustanna konfrontacja z obiegowymi opiniami na temat noworodka, o których wciąż przypominają wszyscy wokół. Nie śpi? A dziecko kuzynki/sąsiadki śpi tak słodko. Pewnie się nie najada. Masz mało mleka? Jak nie śpi w łóżeczku? Przyzwyczaisz go do tych rąk. Niech się wypłacze. Te „dobre rady” to chleb powszedni rodziców takich jak ja, słucha się ich z narastającą rezygnacją i frustracją.

Chcemy, żeby wszystkie niemowlęta były „łatwe” i wyjątkowo samodzielne. Czy dzieje się tak dlatego, że nikt nie ma już czasu na rodzicielstwo, czy też dlatego, że zapomnieliśmy, że potrzebowanie innych jest ważne (a nawet niezbędne)? Codziennie widzimy artykuły i programy w telewizji promujące „uczenie” sześciotygodniowych karmionych piersią niemowląt, żeby przesypiały noc; nowe gadżety stymulujące kontakt z rodzicem; oddawanie dziecka do żłobka; wczesne odstawianie od piersi – nie ma temu końca. Nic dziwnego, że coraz bardziej stajemy się społeczeństwem złożonym z gniewnych, uzależnionych i samotnych ludzi.

120_normTymczasem książka Searsów krzepi. Jest wspierająca na tak wielu różnych poziomach. Po pierwsze: obszernie punktuje i wyszczególnia cechy wymagającego dziecka i wynikające z nich dla rodzica trudności. Po drugie: zawiera liczne LICZNE przykłady wzięte z życia autorów i innych rodziców, które pozawalają zobaczyć własne wymagające dziecko na szerszym tle. Po trzecie: podsuwa pomysły dotyczące problemów z karmieniem i spaniem, ewentualnie sugeruje medyczne problemy, które mogą być przyczyną wzmożonego płaczu dziecka. Po czwarte: wspiera również matki – w obszernym rozdziale poświęconym wypaleniu rodzicielskim to matka na moment jest w centrum uwagi, co może pomóc przezwyciężać narastające frustracje. I wreszcie – last but not least – przedstawia wymagające dziecko na różnych etapach rozwoju. Tym samym staje się krzepiącą opowieścią o pożytkach z budowania więzi i rodzicielstwa bliskości, o niemowlętach z temperamentem i charakterem, z których wyrastają  fajne dzieci i mądre nastolatki. Patrzę na córkę i po kilku latach od jej niemowlęctwa nie mam wątpliwości, że z tego rozkrzyczanego, intensywnego dziecka wyrosła ciekawa świata, intensywna, mądra i wrażliwa dziewczynka. Patrzę na syna, nie mam daleko, bo śpi na moich kolanach i choć jeszcze nie wiem, co z niego wyrośnie – mam w sobie spokój, że noszenie i przytulanie, które tak bardzo jest mu potrzebne i które otrzymuje w nieograniczonych ilościach, zaprocentuje w przyszłości. To dobre uczucie. W tych wszystkich długich, samotnych godzinach spędzonych z noworodkiem na nieustającym karmieniu i przytulaniu książka Searsów jest jak balsam na moją duszę, który przypomina o pryncypiach.