Energia przedwiośnia

Wczesne przedwiośnie ma swoją niepowtarzalną energię budzącego się na nowo życia. Widać ją na każdym kroku – wokół dzieci tłumnie wylegają na opustoszałe dotąd place zabaw, przebłyski słońca cieszą jakby doświadczało się je pierwszy raz w życiu i jesteśmy niemal pewni, że powietrze nigdy nie pachniało tak intensywnie.

Pewne sprawy domykają się same, otwierają się nowe możliwości.

Miałam pomysły, plany i chęci wobec tego miejsca. Miałam w sobie ciszę i nosiłam w sobie burze, czasem trudno dostrzegalne wewnętrzne wyładowania, a czasem grzmoty, którymi nie chciałam się dzielić. Czasem niosłam kamienie w plecaku, ale często też intymne, codzienne małe radości.

Czasem szukałam formy, by coś wyrazić i zamierałam w pół słowa, a innym razem lubiłam ciszę w moim kokonie. Ten cudowny nagły zapach przedwiośnia uświadomił mi, że mam w sobie kilka historii do opowiedzenia, może zechcą ze mnie wyjść tej wiosny.

Towarzyszył mi pośpiech, jego rytm niezmiennie mnie męczy i przeciąża. Gubiłam się w wirtualnym tłumie,  poddawałam wyimaginowanym presjom, czasem słabłam. Wbrew pozorom doceniam wartość pośpiechu, jego  nawracającą nerwową nieuniknioność. Czasem trzeba stracić oddech od pośpiechu, by potem nagle zyskać w sobie głębię, odkryć na nowo drobne przyjemności. Przedwiośnie zdecydowanie kryje w sobie potencjał, by opowiadać je na nowo.