Spiderman a róż dziewczęcych zabawek

Jednym z najpopularniejszych tweetów ostatnio było zdjęcie siedmioletniej dziewczynki, która z ewidentnie zniesmaczoną miną pozowała przy sklepowej półce z promocją gadżetu dla chłopców. Dla chłopców? – zdawała się mówić jej obrażona mina. Taki też wydźwięk miała informacja dodana przez jej mamę, oto paroletnia wielbicielka Spidermana poczuła się dyskryminowana, że zabawka przedstawiająca jej ulubionego superbohatera nie jest dla niej. Duży dyskont, w którym fotografia została zrobiona, przeprosił dziewczynkę i poinformował, że niewłaściwe oznaczenie zostało już usunięte.

W zasadzie znam to uczucie zniesmaczenia aż za dobrze. Z niemałym zażenowaniem przemykam obok okropnych (moim zdaniem) zabawek dla dziewcząt na sklepowych półkach. Księżniczki, kucyki pony – cały tego rodzaju asortyment napawa mnie jako mamę małej córki lękiem przed ogłupiającymi, dziewczyńskimi zabawkami. Ok, nie twierdzę, że fascynacja córki Spidermanem to szczyt moich marzeń. Nie twierdzę również, że wszystkie dziewczyńskie zabawki są ogłupiające, ale niewątpliwie jest coś przerażającego w marketingu dziecięcym, który w zerojedynkowy sposób dzieli świat na dziewczyńskie i chłopięce.

Oczywiście, dzieje się tak nie bez przyczyny. Według Elizabeth Sweet, badaczki z Kalifornii, która przyglądała się marketingowi dziecięcemu współcześnie zabawki są przypisane do płci dużo bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Wedle jej rozpoznań począwszy od lat dwudziestych aż do sześćdziesiątych podział na płeć dotyczył przede wszystkim kobiecej sfery domowej i męskiej – pracowniczej/rzemieślniczej. Małe dziewczynki szykowane były do ról gospodyń domowych, bawiły się szczotkami do zamiatania, naczyniami w zasadzie głównie po to, by pomóc spracowanym matkom (“Mothers! Here is a real practical toy for little girls. Every little girl likes to play house, to sweep, and to do mother’s work for her” / Matki! Oto praktyczna zabawka dla małych dziewczynek. Każda mała dziewczynka lubi bawić się w dom, zamiatać, i wykonywać pracę za matkę”). To zresztą, jak widać matki, nie małe dziewczynki były adresatkami tak skonstruowanych reklam. Tymczasem chłopcy przyuczani byli do „męskich” rzemieślniczych ról takich jak majsterkowanie, co miało głęboki związek z ówczesnym rynkiem pracy. Znacząca zmiana nastąpiła po roku 1970, kiedy w wyniku przemian obyczajowych rynek pracy masowo otworzył się na amerykańskie kobiety. Wówczas zaprzestano reklamowania zabawek ze względu na płeć – jak podaje Sweet tylko ok 2 % zabawek było przypisanych do konkretnej płci.

Postępujące przemiany rynkowe, masowe powstanie programów telewizyjnych skierowanych do dzieci i w ogóle upodmiotowienie dziecka (w tym przypadku jako małego konsumenta/konsumentki) sprawiło, że różnice pomiędzy reklamami produktów dla dziewcząt i chłopców stały się coraz bardziej jaskrawe. Nie spotkałam się z podobnymi badaniami na polskim gruncie, jestem pewna, że niektóre z przytoczonych przemian wyglądałyby w polskiej specyfice inaczej. Rezultat jest nam jednak dobrze znany, marketingowy podział na różowe – dziewczęce i niebieskie – chłopięce już się dokonał . Wie o tym nawet kilkulatek/kilkulatka. Dziewczęce regały zalane są więc lalkami (obowiązkowo ubranymi w kolor różowy), klockami z różowymi elementami, różowymi kucykami, księżniczkami o różowych kreacjach etc. Jest to o tyle przerażające, że nie mające żadnego uzasadnienia w rzeczywistości, niejako przeciwne do kierunku przemian obyczajowych, sugeruje kilkuletnim dziewczynkom, że głównym przedmiotem ich zainteresowania powinien być ich wygląd, a główną aspiracją bycie landrynkową piosenkarką lub przyjaciółką drogiego konika lub lalki. To po prostu cyniczna siła marketingu dziecięcego, której celem jest stworzyć target i bezbłędnie do niego dotrzeć.

Nie mam na szczęście telewizora, więc w sumie sporadycznie zdarza mi się oglądać reklamy skierowane do dzieci. Każdorazowo jednak jestem przerażona i jako mama małej jeszcze córki obawiam się tego, że mimo moich wysiłków może to mnie czekać w przyszłości. Latające wróżki, podświetlane wanny do kąpieli dzidziusiów, multimedialne lalki, które obiecują przyjaźń małym dziewczynkom, samośpiewące mikrofony, dzięki którym można udawać piosenkarkę. Oprócz tego, że wszystko jest obłędnie różowe, to jeszcze „działa” za dziecko, nie wymaga od niego najmniejszego wysiłku. Konsekwencje takich, pozornie tylko niewinnych, strategii marketingowych są głębokie i były przedmiotem zainteresowania badaczy zajmującymi się gender studies m.in. fundowały małym dziewczynkom gotowe scenariusze, przypisując im głównie role miłosne i opiekuńczo-domowe.

24_norm
okładka ze strony wydawcy / http://www.mamania.pl/ksiazki/rodzicielstwo-przez-zabawe,24

Żeby zakończyć ten wpis pozytywnym akcentem, przywołam słowa Lawrence J. Cohena, który w książce Rodzicielstwo przez zabawę opisuje własne doświadczenia z zabaw lalkami Barbie z własną córką. Cohen deklaruje się jako feminista i zaznacza, że bawił się Barbie niejako wbrew swej woli aż wymyślił sposób, w którym jedna z lalek „powiela seksistowskie stereotypy, na podstawie których została stworzona, a druga silniejsza i bardziej pewna siebie  – się temu sprzeciwia. <Jestem strażniczką kobiecości, a ty nie zachowujesz się jak dama!> <Zamknij się i zostaw mnie w spokoju, lubię biegać i skakać i ty mnie nie powstrzymasz>”. To jeden z pomysłów Cohena. Drugi dotyczy chłopców – podczas zabawy z nimi w wojnę, autor stara się uzmysłowić małym wojownikom, że wiąże się z tym autentyczny ból. Jednym słowem, strategia Cohena polega na przełamywaniu stereotypów, wykraczaniu poza świat, do którego stworzona jest dana zabawka.

Oburzona dziewczynka odnalazła mnie tu.